wtorek, 11 grudnia 2012

Utrzymanie zieleni


24 maja 2012 r.

Ukazał się raport NIK w kwestii utrzymywania zieleni w miejscach publicznych. Raport jest niekorzystny, pokazuje, że tereny są zaniedbane, przyczyną takiego stanu rzeczy wg inspektorów jest słabe wykorzystywanie środków finansowych które są już zaplanowane w budżecie.



Niewystarczające utrzymanie czystości na terenach zielonych w mieście

Na osiedlu nie ma umieszczonych pojemników na śmiecie, trawniki są mocno zabrudzone, ponieważ jest duże nasilenie ruchu pieszego, zaś porządkowanie terenu przez podpisanie umowy z firmą sprzątającą jest niewystarczające, gdyż firma wykonuje swoje obowiązki sporadycznie i w niewystarczającej częstotliwości. Postuluję, aby umieścić pojemniki na śmieci albo zwiększyć częstotliwości sprzątania posesji, w celu utrzymania czystości na tym terenie.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r.  o utrzymywaniu czystości i porządku w gminach Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622  Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492), lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd
nie został wybrany.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r.  o utrzymywaniu czystości i porządku w gminach Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622   Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności dokonują corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi, w celu weryfikacji możliwości technicznych i organizacyjnych gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym

 a) możliwości przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania,
b) potrzeb inwestycyjnych związanych z gospodarowaniem odpadami
komunalnymi,
c) kosztów poniesionych w związku z odbieraniem, odzyskiem, recyklingiem
i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych,
d) liczby mieszkańców,
e) liczby właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umowy, o której
mowa w art. 6 ust. 1, w imieniu których gmina powinna podjąć działania,
o których mowa w art. 6 ust. 6–12,
f) ilości odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie gminy,
g) ilości zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz
pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do
składowania odbieranych z terenu gminy;

11) zapobiegają zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych, w szczególności przez: zbieranie i pozbywanie się, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 4, błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości oraz odpadów zgromadzonych w przeznaczonych do tego celu pojemnikach ustawionych na chodniku.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stołecznego Warszawy stanowiący załącznik do uchwały nr LXXVII/2427/2006  Rady Miasta Warszawy z dnia 22 czerwca 2006 r. § 21  na drogach publicznych oraz na terenie nieruchomości, na których znajdują się obiekty  służące do użytku publicznego, w tym na wewnętrznych drogach osiedlowych, należy  ustawiać trudnopalne pojemniki lub kosze uliczne o pojemności od 0,020 m do 0,080 m 2. Pojemniki lub kosze, o których mowa w ust. 1 rozmieszcza się w szczególności przy oznakowanych przejściach dla pieszych, przystankach komunikacyjnych oraz   w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego.  3. Pojemniki lub kosze uliczne powinny posiadać konstrukcję uniemożliwiającą wydostawanie się odpadów pod wpływem wiatru, deszczu i innych  czynników zewnętrznych. 

W sytuacji braku reakcji ze strony władz gminy, należy zwrócić się z wnioskiem do opozycji rady miasta warszawy, w celu przygotowania stosownej interpelacji do prezydenta miasta Warszawy.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz