poniedziałek, 26 listopada 2012

Posługiwanie się przerobionym aktem urodzenia

Wnioskodawca złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się na terytorium RP na podstawie art. 52 ust. 5 w zw. z art. 8 ust. 2 Konstytucji. Wojewoda Mazowiecki decyzją odmówił udzielenia zezwolenia obywatelowi Ukrainy na osiedlenie się na terytorium RP. Wojewoda wskazał, że zasady i tryb udzielenia zezwolenia na osiedlenie reguluje ustawa o cudzoziemcach. Wobec braku regulacji jednoznacznej stwierdzenie polskiego pochodzenia oraz realizacji prawa osiedlania się w Polsce winny mieć zastosowanie przepisy ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, która określa kryteria w oparciu o które ustalone jest polskie pochodzenie. Na podstawie ustawy za osobę deklarującą polskie pochodzenie uważa się deklarującą narodowość polską i spełniającą łącznie następujące warunki
1) co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej
2) wykaże ona swój związek z polskością, w szczególności przez pielęgnowanie polskiej mowy, polskich tradycji i zwyczajów.

Zgodnie z art. 6 cytowanej ustawy dowodami potwierdzającymi polskie pochodzenie mogą być dokumenty, wydane przez polskie władze państwowe, kościelne a także przez władze byłego ZSRR, dotyczące wnioskodawcy lub jego rodziców, dziadków, pradziadków w szczególności:
1) polskie dokumenty tożsamości
2) akty stanu cywilnego lub ich odpisy albo metryki chrztu poświadczające związek z polskością.
3) dokumenty potwierdzające odbycie służby wojskowej w Wojsku Polskim, zawierające wpis informujący o narodowości polskiej.
4) dokumenty tożsamości lub inne dokumenty urzędowe zawierające wpis informujący o narodowości polskiej

Dowodami potwierdzającymi polskie pochodzenie mogą być również inne dokumenty w szczególności
1) o rehabilitacji osoby deportowanej, zawierające wpis informujący o jej narodowości polskiej
2) potwierdzające prześladowanie osoby ze względu na jej polskie pochodzenie.

Wnioskodawca przedstawił
 swój oryginał aktu urodzenia z dnia.... nr........
swój oryginał aktu urodzenia z dnia..... nr........zawierający adnotację o polskiej narodowości dziadka cudzoziemca.


Z uwagi na fakt, że autentyczność dokumentów źródłowych wzbudziła wątpliwość, zostały one przekazane do Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.


Organ wszczął postępowanie w sprawie posłużenia się przerobionym dokumentem.

W związku z powyższym wojewoda odmówił dokumentom mocy dowodowej. Wezwał wnioskodawcę do przedstawienia innych dokumentów potwierdzających pochodzenie polskie. Wnioskodawca nie wykazał innych dowodów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz