sobota, 26 stycznia 2013

Umowa projektowa


Projekt wykonawczy

Projekty wykonawcze są dodatkowymi opracowaniami przygotowywanymi dla bardziej rozbudowanych obiektów. Jak wskazuje nazwa, służy on określeniu szczegółowych rozwiązań pozwalających na usprawnienie i zapewnienie prawidłowego przebiegu prac budowlanych. Projekt wykonawczy poza zestawieniami, służącymi np. przygotowywaniu zapytań ofertowych czy przetargów. Projekt wykonawczy może zawierać także szczegółowe rysunki nietypowych elementów budynku, wymagających indywidualnego wykonania. Jeżeli przewidziano elementy prefabrykowane, również ich opracowanie stanowi zazwyczaj treść projektu wykonawczego.
Idea rozdzielenia etapu wykonawczego od budowlanego ma swoje uzasadnienie w fakcie, że dla potrzeb uzyskania pozwolenia na budowę wystarczy nieco uproszczony, a właściwie dostosowany "pod urząd" projekt, natomiast w czasie oczekiwania na wydanie decyzji wykonywana jest dalsza szczegółowa dokumentacja.
Ponadto takie etapowanie pozwala usystematyzować przebieg prac projektowych i dać jasność celu zarówno architektowi, jak i inwestorowi.
Podsumowując – projekt budowlany rozszerzony o elementy projektu wykonawczego jest rozwiązaniem zupełnie wystarczającym w przypadku większości małych inwestycji, jak np. budynki jednorodzinne. Po pierwsze powstaje on szybciej, po drugie – po prostu nie ma potrzeby doprecyzowania wielu zagadnień, co jedynie zwiększałoby koszty. Projekt wykonawczy stanowi odrębne opracowanie, oparte na wcześniej złożonym do urzędu projekcie budowlanym i określa szczegółowo rozwiązania dla danego budynku.
Należy podkreślić, że z punktu widzenia prawa, ogromne obiekty do uzyskania pozwolenia na budowę wymagają jedynie wykonania projektu budowlanego. Pamiętajmy jednak, że urzędnik wydający decyzję o pozwoleniu na budowę wcale nie musi (a często nie ma) mieć wiedzy technicznej pozwalającej zweryfikować szczegółowo rozwiązania projektowe. Dlatego właśnie w przypadku bardziej skomplikowanych budynków dokonuje się etapowania.
Charakterystyka energetyczna
Od stycznia 2009 roku każdy projekt budowlany powinien zawierać w części opisowej charakterystykę energetyczną wykonaną zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi metodologii obliczania zapotrzebowania na energię.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego

1 komentarz:

  1. Niestety ja na prawie budowlanym całkowicie się nie znam i wszystko jest dla mnie niezrozumiałe. Dlatego moim zdaniem w takim przypadku w kancelarii adwokackiej https://jakubowskazawada.com/ wiem, że mógłbym liczyć na poradę prawną w takim zakresie.

    OdpowiedzUsuń